data publikacji

Grupa Nowy Styl, jeden z liderów rynku mebli biurowych, przejęła kolejną zagraniczną firmę meblarską – szwajcarską spółkę SITAG AG.

Całością procesu akwizycji kierowali Adam Krzanowski – Prezes Grupy Nowy Styl oraz Rafał Chwast – Wiceprezes Grupy Nowy Styl

Członkowie zarządu podpisali umowę o przejęciu parę dni temu w Zurychu. – Akwizycje zagranicznych firm to jedna z dróg rozwoju Grupy Nowy Styl. Dzięki kolejnemu przejęciu umacniamy naszą pozycję w Europie Zachodniej, poszerzamy sieć dystrybucji na dużym i wymagającym rynku szwajcarskim, a także uzupełniamy portfolio Grupy o kolejne ergonomiczne produkty – tłumaczy Adam Krzanowski, Prezes Zarządu Grupy Nowy Styl.

To już trzecia akwizycja Grupy Nowy Styl w Europie Zachodniej w ciągu ostatnich kilku lat. – Przejmując firmy na znacznie bardziej rozwiniętych rynkach niż Polska, przyspieszamy proces uczenia się w ramach całej Grupy Nowy Styl. Dzięki takim akwizycjom mamy możliwość znacznie szybszego wdrażania innowacji i minimalizacji ryzyka nietrafionych pomysłów biznesowych. Choć lokalni managerowie lubią podkreślać, jak bardzo różnią się ich rynki, to jednak jest sporo elementów, które z niewielkimi modyfikacjami można z powodzeniem przenosić między krajami – dodaje Rafał Chwast, Wiceprezes Grupy Nowy Styl i Dyrektor Finansowy.

Pod marką SITAG produkowane są dizajnerskie, ergonomiczne krzesła i fotele oraz funkcjonalne systemy meblowe dla przestrzeni biurowych, recepcji i sal konferencyjnych. Firma dostarcza nie tylko produkty, ale – zgodnie z filozofią Grupy Nowy Styl – również kompleksowe usługi aranżacji  wnętrz.

Firma SITAG powstała 50 lat temu. Z rocznymi przychodami na poziomie 30 mln franków szwajcarskich znajduje się w pierwszej setce największych europejskich producentów mebli biurowych.
Dzięki przejęciu firmy Grupa Nowy Styl wchodzi na wysoce rozwinięty i znaczący rynek szwajcarski – razem z Niemcami i Austrią należący do najmocniejszych w Europie Zachodniej.

– Szwajcaria to wymagający rynek. Międzynarodowe korporacje oczekują kompleksowej obsługi i zaawansowanych produktów wyposażenia biura, bo urządzają je zgodnie z najnowszymi trendami technologicznymi i projektowymi. Jesteśmy przekonani, że dzięki połączeniu wiedzy i doświadczenia SITAG oraz Grupy Nowy Styl, razem uda nam się jeszcze trafniej odpowiedzieć na te potrzeby i wywalczyć jeszcze większy kawałek szwajcarskiego tortu – zapowiada Adam Krzanowski.

Ostatnie akwizycje w Niemczech dotyczyły firm posiadających ugruntowaną pozycję w Europie Zachodniej. Pierwszą z nich było przejęcie w 2011 roku marki Grammer Office, mającej siedzibę w Bawarii, a drugą przejecie w 2013 roku  firmy Rohde & Grahl z siedzibą w północnych Niemczech. Firma Rohde & Grahl w rok po przejęciu odnotowała wzrost przychodów ze sprzedaży o 20 proc., a w 2015 roku prognozowany wzrost to około 35 proc.

Integracja przejętych spółek z Grupą Nowy Styl przebiegła bardzo sprawnie, została utrzymana lokalna produkcja oraz liczba pracowników, przy jednoczesnej centralizacji obsługi informatycznej, finansowej i marketingowej.

–  Model działania Grupy Nowy Styl jest oparty o bardzo dużą integrację procesów wewnątrz Grupy. To daje nam dużą przewagę konkurencyjną, ponieważ nie dublujemy podobnych inicjatyw w wielu krajach i w optymalny sposób wybieramy miejsce, gdzie realizować daną funkcję biznesową – dodaje Rafał Chwast.
W analogiczny sposób będą prowadzone działania, dotyczące SITAG.


Spółka wnosi do Grupy nie tylko stabilną markę, ale też rozwiniętą sieć dystrybucyjną, nowoczesną fabrykę w Sennwald oraz kadrę wykwalifikowanych pracowników. Grupa Nowy Styl nie ujawnia wartości akwizycji.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0