data publikacji

Rynek wykończenia powierzchni biurowych z fazy designerskich projektów przerodził się w nowy segment biznesowy. Najemcy oczekują biura zaplanowanego od A do Z.

Nowy rynkowy trend kompleksowego wyposażenia biur przekłada się na intensywny rozwój usług z sektora fit out
Firmy z sektora fit out proponują pełny projekt wraz z realizacją, a także m.in. kompleksowe wyposażenie, umeblowanie, a nawet przeprowadzkę

Coraz większy fragment tego rynku przejmują więc firmy specjalizujące się dotychczas wyłącznie w poszukiwaniu i zarządzaniu biurami. 

Rynek usług wykończenia i wyposażenia biur rozwija się w ostatnich dwóch latach w bardzo szybkim tempie. To odpowiedź na coraz większe wymagania najemców. Dla firm zarządzających nieruchomościami początkowo kompleksowość oferty, czyli nie tylko poszukiwanie tej powierzchni, ale też jej wykończenie, było nieco wymuszoną przez rynek usługą. Dziś już wiedzą, iż jest to interesująca dziedzina biznesu. Nowy rynkowy trend kompleksowego wyposażenia biur przekłada się na intensywny rozwój usług z sektora fit out. 

– To już nie tylko proste wykończenie biur czy sklepów. Coraz częściej wymaga łączenia technologii z różnych dziedzin, tak aby uzyskać zadowalający efekt. Jednocześnie staje się obecnie standardem w nowoczesnych powierzchniach biurowych czy komercyjnych – przyznaje Łukasz Michalak, project manager w dziale zarządzania projektami Savills, międzynarodowy asesor BREEAM In-Use.

Biuro od A do… Ż

Nazwa fit out pochodzi od angielskiego słowa „wyposażać” i jest odpowiednikiem kompleksowości i komfortu. Firmy działające w tym sektorze muszą wykazać się nie tylko świetnym projektowaniem i dobrą organizacją, ale przede wszystkim odpowiednim zapleczem fachowców z różnych branż.
 
Firma Armstrong zrealizowała z pracownią Massive Design kilka dużych projektów biurowych. W ostatnim czasie wspólnie zaaranżowały m.in. remontowane warszawskie biura PwC i firmy EY. Przedstawiciele Armstrong również zauważają, iż coraz częściej nowe kontrakty oznaczają rozmowę z jedną firmą, która kompleksowo zajmuje się planowaniem i wykończeniem biura, a nie kilkoma jak do tej pory – architektem, wykonawcą i najemcą. 

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynku osobne, wyspecjalizowane działy lub odrębne spółki zaczęły tworzyć także firmy zarządzające biurami. Powstały one już m.in. w Knight Frank, Colliers International, JLL, Savills czy CBRE. Sprzedawanie usługi w formie całościowego urządzenia biura okazało się jednocześnie dobrym pomysłem na biznes. 

– Zmiany wymusił rynek. Najemcy oczekują nowego biura, wymyślonego jako gotowy pakiet. Od A do … Ż. Dlaczego do Ż? Sama aranżacja wnętrza już nie wystarczy. Konieczne jest uzasadnienie koncepcji, komfort dla pracowników, usługi dodatkowe – przyznaje Maciej Kiepal, szef sprzedaży w polskim oddziale firmy Armstrong.

W ramach oferowanych usług, firmy z sektora fit out proponują pełny projekt wraz z realizacją, a także m.in. kompleksowe wyposażenie, umeblowanie, a nawet przeprowadzkę. Dodatkowo: przeniesienie gniazdek elektrycznych lub wstawienie ścian działowych oraz dostawę komputerów, czy wreszcie zaprojektowanie okablowania do sieci informatycznej w firmie.

Profesjonalizacja rynku usług wykończenia biur sprawia, iż nowe realizacje to zaawansowane projekty architektoniczne, których wdrożenie wymaga dobrej współpracy na poziomie: inwestor-projektant-wykonawca – podkreśla Maciej Kiepal. Jego zdaniem inwestorzy wolą współpracę z jednym podmiotem niż oddzielne nadzorowanie prac wielu podwykonawców. Chodzi nie tylko o wygodę, ale przede wszystkim oszczędność czasu. Połączenie kilku usług to geneza powstania i ekspansji rozwoju usług w sektorze fit out.

Jak informują eksperci Savills, wykończenie „pod klucz” dotyczy najczęściej umów najmu zawieranych na okres minimum 5 lat. Co więcej, to właściciele nieruchomości w pełni pokrywają koszt aranżacji powierzchni dla najemców, zgodnej z wymogami klienta.

– Project manager działa na zlecenie najemcy. Dokonuje optymalizacji wyceny w celu uzyskania dodatkowych środków na pokrycie kosztów nie związanych ściśle z fit outem. Architekt niezbędny jest do stworzenia wizji, a project manager do jej wdrożenia w życie już na etapie projektu. Dlatego tak istotne jest znalezienie kompleksowego wsparcia przy projektach typu fit out – wyjaśnia Piotr Świczewski, junior project manager w dziale zarządzania projektami Savills.

Nowa definicja biurowego komfortu

Współczesne biuro musi nie tylko zaskakiwać wyglądem, ale być przede wszystkim wygodne dla użytkowników. W ostatnim czasie powierzchnie biurowe przechodzą więc ogromną metamorfozę. Ewoluują w kierunku funkcjonalności, ergonomii, elastyczności powierzchni i miejsc pracy. Komfort nabiera nowego znaczenia. Kiedyś oznaczał wygodne meble biurowe, dziś nacisk kładzie się na elementy pro zdrowotne, jak przyjazna akustyka, dobre doświetlenie czy jakość powietrza. Zadbanie o te „miękkie” elementy doradzają także firmy zarządzające.
 
– Liczy się wydajny, zadowolony pracownik. Nie może więc pracować w hałasie, ciemnym pomieszczeniu. Parametry akustyczne jeszcze dwa lata temu były kryterium analizowanym wyłącznie przez architektów. Dziś zwracają na nie uwagę i pracodawcy, i firmy z sektora fit outów. To rewolucja w podejściu firm zarządzających biurami – ocenia przedstawiciel Armstrong.

Co te zmiany oznaczają dla rynku? 

Pojawienie się gałęzi usług fit out oznacza dla wielu firm z segmentu wyposażenia wnętrz i budownictwa pojawienie się nowego partnera na rynku zarówno do rozmów, jak kontraktów. Do tej pory taką stroną była dla nich wyłącznie pracownia architektoniczna. Teraz producenci rozmawiają również z wyspecjalizowanymi w aranżacji biur projektantami czy zarządcami budynków. 

Z kolei firmy zajmujące się najmem przyznają, że starają się być coraz bliżej najemcy i wsłuchiwać się w ich potrzeby. Ich rola, jako partnera i doradcy rośnie, zwłaszcza w sytuacji, gdy są w stanie zaproponować interesującą, kompleksową usługę.1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0